Czym zajmuję się stomatolog?

dentystaStomatolog i dentystyka z języka łacińskiego stoma czyli jama ustna. Dziedzina ,która zajmuję się funkcjonowaniem, patologiami oraz leczeniem zębów a także przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, następnie lekarz dentysta. Jednak Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów,zarówno dentysta jak i stomatolog.

W naszym kraju tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów. Trzeba odbyć staż podyplomowy oraz zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy. Za najwcześniejsze wydobycia archeologiczne świadczące o istnieniu takiej dziedziny nauki uważa się przypadające sprzed 9-7,5 tys. Czaszki z zębami posiadającymi oznaki borowania, odnalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie. Patronką wszystkich dentystów jest święta Apolonia męczennica,której pozbawiono całego uzębienia.

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny ,która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. Odnalzła się w drugiej połowie XIX w. Jest uważana jako podspecjalność stomatologii, która wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Jest specjalnością stomatologiczną obok ortodoncji uzyskiwanych w Polsce, których w uznawanie przez kraje członkowskie UE, zagwarantowane zostało w Traktacie Akcesyjnym. Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony projekcji pierwotnych warunków zgryzowych po utracie swych zębów naturalnych, bądź po ich masywnym zdeformowaniu. Do odtworzenia używa się uzupełnienia protetycznego. Mogą one być stałe lub ruchome, bądź kombinowane.Takie uzupełnienie uważane jest za implanty. Do uzupełnień ruchomych zaliczamy między innymi protezy: akrylowe, szkieletowe, nylonowe, lub acetylowe. Natomiast do stałych między innymi uzupełnienia ceramiczne. W skład uzupełnień ceramicznych wchodzą korony i mosty. Wstawianiem uzupełnień zazwyczaj zajmuje się stomatolog lub implantolog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *